Кір та його профілактика.

20 лютого 2019
  • розмір шрифту

В Україні з початку 2019 року щодня фіксується від 300 до 400 хворих на кір. (у 2018 р. – 50). За поточний період 2019 р. на кір в Україні захворіло 18 170 людей - 7 808 дорослих та 10 362 дитини. Найвищі показники захворюваності - у Львівській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій областях та м. Київ.

Не виключенням є і м.Вараш, де також продовжує зростати захворюваність на кір. Станом на 17.02.2019р. у м. Вараш зареєстровано 17 випадків кору серед мешканців міста. Показник захворюваності складає 40,19 на 100 тисяч населення. Майже всі випадки зареєстровані серед дорослого населення, 1 - підліток, 1 - дитина до 14 років. В ході проведеного епідеміологічного розслідування випадків кору встановлено те, що переважно ймовірними місцями зараження є місця тимчасового перебування хворих (навчання, роботи, відвідування рідних, інших районів) або контакт із хворими на кір. Більшість захворілих не щеплені проти кору або не мають достовірних даних про вакцинацію (20% захворілих мають запис у ф-063/о одного щеплення проти корі).

Загалом з початку року по Рівненщині зареєстровано 1636 хворих (141,1 вип. на 100 тис. нас.), з них 1096 (70%) дітей. Це є найвищий показник захворюваності в Україні станом на 17.02.2019 р. Найвища захворюваність спостерігаєтьсь у Гощанському, Рівненському та Радивилівському районах. З початку року в області зареєстровано 24 спалахи кору в організованих дитячих колективах під час яких захворіло 227 людей. Більше 50% всіх хворих перебували на стаціонарному лікуванні. Зареєстровано 2 летальні випадки від ускладнень кору серед дорослих.

Для порівняння: за весь 2018 рік було 3002 хворих в Рівненській області захворіло на кір 3002 особи, з них 2059 (68,6%) дітей. Серед захворілих 1529 осіб перебували на стаціонарному лікуванні. Така складна ситуація з поширенням кору стала наслідком антивакцинальної кампанії.

Кір - це гостре висококонтагіозне захворювання, що супроводжується лихоманкою, запаленням слизових оболонок і макулопапульозною висипкою.Збудник належить до сімейства параміксовірусів.

Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна, перебуваючи в одному приміщенні з хворим. Але швидко гине в зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфікованими.

Єдиним джерелом інфекції є хвора людина в останні 2 дні інкубаційного періоду і до 5-го дня після появи висипки (при ускладненні кору пневмонією термін заразливості подовжується до 10-го дня від початку висипання).Механізм передачі - повітряно-крапельний. Сприйнятливість неімунізованих осіб дуже висока.

Перші півроку після народження дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла й не робила щеплення, дитина імунітету не матиме.

Прихований період (від моменту зараження до захворювання) хвороби триває від 7 до 21 дня. У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім — нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення).Патогномонічною ознакою кору є наявність плям Бельського-Філатова-Копліка - на слизовій оболонці щік, губ, яснах, частіше навпроти малих корінних зубів з'являються дрібні білясті плями, оточені червоним вінчиком, що трохи піднімаються над рівнем слизової оболонки і нагадують манну крупу або висівки. Водночас на слизовій оболонці м'якого та твердого піднебіння спостерігається корова енантема у вигляді дрібних червоних плям. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип утримується 3-4 дні, відтак блідне і зникає в тій самій послідовності, в якій з'являлася, залишаючи після себе пігментацію (протягом 1-1,5 тиж) і висівкоподібне лущення.

Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися. Зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко.Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. При даному захворюванні можуть розвиватися ускладнення: пневмонія, отит, стоматит, гострий некротичний ларингіт (коровий круп), блефарит, піодермія; зрідка - коровий енцефаліт.

Якщо ж дитина чи доросла людина захворіла, хворого обов’язково ізолюють до 4-го дня від появи висипу, а у разі ускладнення пневмонією – до 10-го дня та встановлення медичне спостереження за контактними особами (які раніше не хворіли) зі щоденною термометрією і оглядом протягом 21 дня. В приміщенні проводять дезінфекцію.

Висипне лікують. Спочатку тіло вкривається висипаннями повністю, стає червоною плямою, згодом висип зникне. Розчісувати його не можна — можуть утворитися рани. Лікарі радять також не мочити і не розтирати висип. Поки він не зійде, варто залишатися в ліжку.

Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання. Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Ліків від кору не існує. Єдиний спосіб захиститися – вакцинація. Згідно з календарем щеплень, дітям потрібно ввести 2 дози вакцини КПК – в 12 місяців та 6 років. Вакцинуватися за календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики. Якщо ви контактували з хворим на кір, убезпечити чи значно знизити ризик захворювання може вакцинація. Зверніться до свого лікаря — терапевта чи сімейного лікаря, щоб з’ясувати, чи маєте ви достатній захист від кору і чи треба вам зробити щеплення якнайшвидше.

Незважаючи на важливість вакцинації населення, рівень охоплення щепленнями у дітей в Україні є низьким. Батьки нехтують вакцинацією дітей за Календарем профілактичних щеплень, куди входять ін’єкції від десяти інфекційних захворювань, наражаючи на небезпеку не тільки власну дитину, а й оточуючих. Щеплення – єдиний надійний спосіб захисту від кору, навіть під час спалаху захворюваності.

Вакцина до України постачається через міжнародні закупівельні агентства через державне підприємство "Укрвакцина" з відповідними документами.Якість і безпека вакцин, якізакуповує для України за кошти держбюджету Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), підтверджена досвідом використання у різних країнах світу. Для кожної вакцини виробник здійснює лабораторні дослідження: тестує кожну серію вакцин і дає сертифікат якості – лот-реліз на кожну серію. Вакцини мають прекваліфікацію ВООЗ – гарантію якості найавторитетнішої організації у галузі охорони здоров’я у світі.

Наша держава не має власного виробництва вакцини так, як це досить складний і трудоємкий процес. В світі існує близько десятка виробників вакцин. Тобто їх дуже мало. Ці вакцини використовуються у всьому світі, не виключенням є і наша країна, тому і ми використовуємо вакцини виробленні в інших країнах, зокрема для щеплень проти кору - це Бельгійська КПК, американська КПК.

Пам’ятайте, що проведена вакцинація проти кору сприяє зниженню захворюваності та зменшує ризик розвитку ускладнень!

Лікар епідеміолог Наталія Панченко

182
Детальніше в цій категорії: